Ahşap JaluziJaluzi perdeler en eski mekanik sistemli perde modellerindendir. Yatay slaytlar yukarı aşağı açı yapacak şekilde hareket ettirerek güneş kontrolü sağlanır. İçeriye giren ışık slaytların arasından geçip birbiriyle kesişerek gözü rahatsız etmeyen bir gölgelendirme sağlar. Alüminyum, plastik ve ahşap gibi malzemelerden üretilebilen jaluziler kolay temizliği sayesinde de en çok tercih edilen perde çeşitlerinin başında gelir.

Geniş Kullanım Alanı

Günümüzde tül ve kumaş perdelere göre daha çok tercih edilen mekanik sistemli jaluzi perdeler yapıldığı malzemeye göre farklı fiyat ve görünüm seçenekleri sunar. Bu da jaluzi perdeleri her mekanda kullanılabilir kılar.  Başlarda ofisler, kurumlar, oteller, restoranlar ve yönetici odaları gibi yerlerde ağırlık olarak kullanılmaya başlandıysa da, günümüzde yaşam alanı sayılabilecek her alanda kullanıma uygun bir jaluzi modeli bulunmakta.

Ahşap Jaluziler

Çok geniş kullanım alanına sahip olan ahşap jaluzi modelleri son derece şık bir görünüme sahiptir. Sunta veya gerçek ağaçtan yapılabilirler ancak sunta jaluziler güneşten etkilenir, eğilme ve açılma yapar, raf ömrü kısadır ve kullanışsızdır. Bu sebepten Mekanik Sistem Perde Sistemleri, kartelasında yalnızca güneşe en yüksek dayanıklılığı gösteren, açılma ve eğilme gibi sorunlar çıkarmayan gerçek ağaçtan yapılan jaluzi ürünlerini barındırır.

Ahşap jaluzilerin başlıca özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Slayt genişlikleri ve renk seçeneklerinden dolayı dekoratif bir görünüm
 • Bulunduğu alandaki zemin kaplamaları, ahşap merdivenler ve mobilyalarla mükemmel uyum
 • Kullanım alanına göre 25 mm veya 50 mm slayt kalınlık seçenekleri
 • Motorlu olarak da kullanılabilme özelliği
 • Kolay temizlenebiliyor olması
 • Ahşap dayanıklılığı sayesinde uzun ömürlü olması

Alüminyum Jaluziler

Micro (mikro) jaluzi ismiyle bilinen alüminyum jaluzilerin en büyük özelliği güneşi %100 keserek tam karartma sağlayabiliyor olmasıdır. Hafiftir ve kontrol edilmesi kolaydır. Temizliğinin çok kolay yapılabiliyor olması başlıca tercih edilme sebeplerindendir.

Micro jaluzilerin başlıca özellikleri aşağıdaki gibidir.

 • Bulunduğu ortama modern bir görünüm
 • Alüminyum malzemesinden dolayı çok dayanıklı ve uzun ömürlü olması
 • 16 mm ve 25 mm slayt bant genişlik seçenekleri
 • Geniş ve dar slayt seçenekleri sayesinde çok esnek güneş kontrolü imkânı
 • Çok geniş renk yelpazesi ve her ortama uyum sağlanabilirliği
 • Desenli ve perfore görünüm seçenekleri
 • İki cam arasına uygulanabilme özelliği

Zıgıl Sabitleme

Zıgıl sabitleme aparatı, eğim bulunan camlar ve içeri açılan pencere kanatları için düşünülmüş bir sistemdir. Kanat üzerinde bağlanan bu aparat çelik ya da ip kordon ile jaluzi mekanizmasına gerdirilerek perdenin sabit olarak pencere kanadıyla birlikte hareket etmesini sağlar. Bu hareket sırasında jaluzinin cama ya da doğramaya çarpmasını engelleyerek kullanım ömrünü uzatır.

Kullanım Kolaylığı

Tüm jaluzi modellerinde kullanılan mekanik sistem temel olarak aynıdır. İp kordon yardımıyla slaytların aşağı – yukarı hareketi sağlanırken, mekanizmaya bağlı döndürülebilir çubuk sayesinde slaytların açı değiştirilme işlemi yapılır. Ayrıca motorlu kullanıma imkân vermesi ve uzaktan kumandalı kullanılabilme özelliği jaluzi perdeleri çok kullanışlı kılar.

Temizlik

Ahşap veya micro jaluzilerin temizliği diğer tüm mekanizmalı perdelerden daha kolaydır. İlk montajdan sonra kolay sökülüp takılabiliyor olması temizlik olanaklarını arttırır. Nemli bir bezle kolayca silinerek temizliği yapılır. Ahşap jaluzilerde, mobilyalarda kullanılan ahşap yüzey temizleyicisi kullanılabileceği gibi alüminyum jaluzilerde de su ile yapılan temizlik yeterlidir.

Doğal ahşaptan üretilen bu perde türlerinin temizliği tıpkı mobilyalar gibi yapılmalıdır. Slaytları tamamen kapalı konuma getirilen jaluzi, nemli bir bez ile tozu alındıktan sonra ahşap yüzey temizleyici kimyasallar ile temizlenebilir. Aynı işlem slaytlar ters çevrildikten sonra jaluzinin diğer yüzeyine tekrarlanır ve jaluzi kurumaya bırakılır.

Neden Ahşap Jaluzi?

 • Güneşe, ısıya ve soğuğa çok dayanıklı olmaları ahşap jaluzileri bir adım öne çıkarır. 
 • Geniş renk ve ölçü seçenekleri her mekânda ve her türlü dekorasyon ile kullanılabilir. Eğimli yüzeyler de bunlara dâhildir.
 • Ahşabın yapısında ışığı geçirgenlik bulunmadığından tam mahremiyet sağlar.
 • Açıyı istediğiniz gibi ayarlayarak bulunduğu ortamda tam ışık kontrolü sağlar.
 • Ahşap yapısı sayesinde çok kolay temizlenebilir.

Ahşap Jaluzi perdelerde slayt genişliği 25mm ve 50mm olmak üzere 2 farklı ölçü bulunmaktadır. Onlarca farklı renk seçeneği ve doğal görünümü ile ahşabın sıcaklığını ve dekoratif uyumunu yaşam alanlarınıza yansıtır. Kumaş fonlar ve tül perdelerle uyumluluk arz ederler.

Ahşap jaluzi perdeler içeriye giren ısıyı %65 oranında keserek ısı tasarrufu sağlar. Açılır kapanır camlarda zıgıl aparatı ile sabitlenerek çarpması engellenir ve daha uzun ömürlü kullanım sağlanır. Genel olarak dekoratif görünüme sahip metal ip ağırlığı kullanılır. Standart olarak ahşap jaluzi perdenin toplama ip yönü sağda, çevirme çubuğunun yönü ise sol taraftadır.

25 mm Ahşap Jaluzi

İnce ahşap jaluzi olarak adlandırılan bu slaytlar, yine kendi renginde ahşap döndürme çubuğu mekanizması kullanılarak hareket kontrolü sağlanır. Minimum 25 cm olarak üretilebilen bu modeller, maksimum 170 cm’ye kadar ölçülere çıkabilmektedir. İnce slaytlar eğimli camlarda kolaylıkla kullanılabilir. Türkiye standart pencere yüksekliği olarak kabul edilen 200 cm’lik bir 25 mm ahşap jaluzi perde, tamamen toplandığında 30 cm yer kaplamaktadır. Maksimum yükseklik 300 cm’ye kadar üretilebilir.

50 mm’lik olan türüne göre daha hafif olduğundan 25 mm’lik ürünler ev kullanımında tercih sebebidir.  Elle kontrol edilebileceği gibi motorlu seçeneği de vardır. 

RENKLER VE DESENLER

kataloglarımızı

incelediniz mi?